طراحی نمای ساختمان کلاسیک توسط  استودیو معماری آشینه

معماران: بهنام مشهدی ، پویان قاسم زاده

تاریخ شروع پروژه : اردیبهشت ۱۴۰۰

آدرس: تهران – فرمانیه

سبک: رنسانس

کارفرما : مهندس آرزومانیان

طراحی نما الهام گرفته از سبک باروک می‌باشد که متناسب با موقعیت منطقه و سلیقه کارفرما طراحی شده.

در این طراحی نما اهداف زیر بایستی تجلی می نمود :

شکوه و جلال

رنگ‌های روشن

تقابل و تضاد

پیچ و تاب و خمیدگی (در قالب ساختارهای بیضی شکل)

توجه به شکل ظاهری و دکور پر تشریفات

مجسمه‌ها

طلاکاری شده

طرح‌ بریده بریده

طرح‌های نمایشی و پرشور در نما ساختمان

اثرات واهی همچون فریب چشم

گنبدهای بیضی شکل که بیشتر در باروک اروپای شرقی رواج داشته است .

ستون های ایجاد شده در فضای با هارمونی نسبت با تندیس های انسانی ایجاد شده که توازن را به خوبی در طراحی نمای ایجادکرده است.

خطوط عمودی در طراحی نما، نشان از قدرت، استقامت و شکوه در باروک را دارد که به خوبی احساس عظمت و تجلل را در مخاطب ایجاد می کند.

در طراحی نما ارتفاع طبقات متناسب با تفکر و الهامات باروکی است.  همچنین طراحی درب بنا در بدو ورود ، به علت ارتفاع و متریال های متناسب باعث ایجاد حس قدرت و زیبایی می گردد‌

نمای کلاسیک چیست؟

معمولا به نماهایی که دارای ستون، سرستون، قاب پنجره، قوس‌، کتیبه و … می‌باشند نمای کلاسیک یا رومی گفته می‌شود. در واقع به دلیل استفاده از طرح‌هایی متعلق به سازه‌های روم و ایران باستان اصطلاحا عنوان نمای کلاسیک یا رومی را از آن خود نموده‌اند. در این سبک باید با توجه به مشخصات و ویژگی‌های هر ساختمان طراحی منحصر به فردی برای آن انجام پذیرد. چرا که تناسب و تقارن بین ستون و سرستون در طراحی نما و طراحی فضای حیاط دارای اهمیت بسیاری می‌باشد. آنچه امروزه با نام نمای کلاسیک شاهد آن هستیم به نوعی با ساختمان‌های دوره روم باستان یا دوره نئوکلاسیک شباهت دارد. به همین دلیل حتی در طراحی دکوراسیون تجاری به سبک کلاسیک از سنگ‌های تراورتن و … استفاده می‌شود.

در فضای بیرونی و حتی هنگام طراحی دکوراسیون داخلی شاهد نصب مجسمه‌هایی به سبک رومی هستیم. به طور کلی هنگام طراحی نمای کلاسیک ساختمان‌ همه موارد بسته به سلیقه و بودجه صاحب ساختمان است. در واقع هرچه هنگام طراحی نمای ساختمان مسکونی و طراحی دکوراسیون اداری جزئیات بیشتری در نظر گرفته شود ساختمان سنگین‌تر و طبعا پرهزینه‌تر خواهد بود. نماهای کلاسیک ساختمانی القا کننده احساس ابهت و مرفه بودن است. لازم به ذکر است شرکت معماری آشینه یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه بازسازی منزل و بازسازی ویلا به سبک مدرن، کلاسیک و … می‌باشد.

انواع نمای کلاسیک 

انواع نمای کلاسیک بر اساس نوع سنگ به شرح زیر می‌باشند. 

۱. نمای کلاسیک با سنگ سفید

پرطرفدارترین نوع نمای کلاسیک اجرای نما با سنگ سفید است. زیرا ترکیب رنگ سفید، کرم و استخوانی زیبایی چشمگیری را به ساختمان می‌بخشد. که با ترکیب سیمان با سنگ مرمر و تراورتن کرم و سفید اجرا می‌شود.

 ۲. نمای کلاسیک با سنگ ساده

در بیشتر ساختمان‌های مدرن و جذاب شاهد اجرای نمای کلاسیک با استفاده از طرح‌های ساده و شیک هستیم. 

 ۳. نما کلاسیک با سنگ ساده مدرن

نمای کلاسیک با استفاده از  سنگ ساده مدرن بیشتر در نمای ویلاها و مجتمع‌های آپارتمانی کاربرد دارند.

 ۴. نمای کلاسیک با سنگ ویلایی

در این نوع نما از سنگ‌های طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود.

 

انواع نمای کلاسیک چیست؟

اصول طراحی نمای کلاسیک 

طراحی نما یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی است که در هر ساختمان باید توسط طراحی با تجربه و حرفه‌ای انجام شود. برای طراحی نمای کلاسیک علاوه بر اصول طراحی عمومی نما باید به نوعی تناسبات میان اجرایی نیز توجه کرد. در طراحی نمای کلاسیک مانند طراحی نما ویلا دوبلکس از حجم‌ها و عناصر از پیش ساخته استفاده می‌شود که هر یک از آن‌ها با توجه به ابعاد کلی ساختمان تولید و نصب می‌شوند.

این عناصر عبارتند از:

  • استفاده از ستون‌های کوتاه تزئینی
  • استفاده از ستون‌‌هایی با سطح مقطع دایره 
  • استفاده از سرستون‌ها و کله‌گاوی‌ها
  • وجود قوس‌های بزرگ همراه با نقش‌های ظریف برجسته
  • استفاده از انواع مختلف کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره

استفاده از هر یک از این عناصر با بودجه کارفرما رابطه مستقیم دارد. هر چه هزینه بیشتری صورت گیرد، تعداد عناصر مورد استفاده در طراحی بیشتر خواهد بود. نکته حائز اهمیت این است که سایز این عناصر با ابعاد کلی ساختمان کاملا متناسب می‌باشد.

ویژگی‌ها و شاخصه‌های معماری و نمای کلاسیک:

 – اجرای قوس‌ها به صورت گرد و عریض

 – استفاده از عناصر و مجسمه‌ها در نمای کلاسیک

 – اجرای ستون‌ها، به شیوه‌‌ی نمای رومی، دوریک، کرنتین و یونیک

 – جزییات نسبت به سایر نماها

 – به خاطر داشتن جزئیات بیشتر شاسی‌کشی نما دارای هزینه زیاد‌تری می‌باشد 

 – وجود تقارن در بازشوها

 – استفاده کردن از پنجره‌های بلند

 – داشتن ارتفاع زیاد در طراحی سردر

طراحی نمای کلاسیک چند طبقه

مصالح به کار رفته در نمای کلاسیک:

در نمای کلاسیک بیش از هر چیز از سنگ استفاده می‌شود. سنگ‌های مورد استفاده عبارتند از گرانیت، مرمر، تراورتن و در برخی موارد سیمان سفید که بسیار کم و محدود به کار برده می‌شود. لازم به ذکر است که برخی از اجزای نمای کلاسیک به صورت از پیش ساخته می‌باشند که پس از سفارش تنها بر روی نما نصب و سوار می‌شوند.

هزینه اجرای نما کلاسیک:

در نمای کلاسیک به دلیل وجود طرح‌های زیاد از دستگاه‌های CNC استفاده می‌شود. هزینه استفاده از این دستگاه بسیار بالا است، به همین دلیل هزینه نهایی اجرای نمای کلاسیک را افزایش می‌دهد. در طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده می‌شود در صورتی که سنگ نمای کلاسیک دارای دو الی سه رنگ خاص می‌باشد.

 

هزینه اجرای نما کلاسیک:

در نمای کلاسیک به دلیل وجود طرح‌های زیاد از دستگاه‌های CNC استفاده می‌شود. هزینه استفاده از این دستگاه بسیار بالا است، به همین دلیل هزینه نهایی اجرای نمای کلاسیک را افزایش می‌دهد. در طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده می‌شود در صورتی که سنگ نمای کلاسیک دارای دو الی سه رنگ خاص می‌باشد.

تماس با پشتیبان آشینه