طراحی داخلی ویلا

راحی داخلی ویلا چیست؟ چرا نیاز به طراحی داخلی ویلا نیاز داریم؟ بسیاری از افراد همیشه رویای داشتن یک ویلای شیک و زیبا را در سر می‌پرورانند. اما زیبایی و جذابیت یک ویلا تنها در نمای خارجی آن خلاصه نمی‌شود. طراحی فضای داخلی نیز با وجود هزینه کم‌تر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. طراحی داخلی مناسب و حرفه‌ای یک ویلا می‌تواند ذوق و هنر معمار را نشان دهد. در طراحی داخلی ویلا هدف بهبود کارکرد فضا در کنار زیبایی آن است. اگر فضایی از طراحی داخلی مناسبی برخوردار نباشد قابل استفاده نخواهد بود. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که بخشی از بودجه خود را به طراحی فضای داخلی ویلای خود اختصاص دهید.

توجه داشته باشید که طراحی داخلی موضوعی مجزا از طراحی دکوراسیون است. در طراحی دکوراسیون تنها استفاده از المان‌های مختلف برای زیبایی بیش‌تر مد نظر است؛ در حالی که در طراحی داخلی بهبود کاربرد و عملکرد فضا نیز اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی بیش‌تر مسائل مربوط به طراحی داخلی ویلا خواهیم پرداخت. با استودیو آشینه همراه شوید.

بخش زیادی از زندگی ما در فضای داخلی خانه، اداره، یا ویلا سپری می‌شود. این فضاها چیزی بیش‌تر از سرپناه بوده و محیطی را ایجاد می‌کنند که بتواند پاسخگوی نیازهای اساسی انسان‌ها باشد. علاوه بر این آن چیزی که می‌تواند به یک بنا روح بخشیده و آن را زنده کند فضای داخلی آن است. طراحی داخلی ویلا با هدف بهبود کارکرد فیزیکی و روانی فضا در جهت تسهیل انجام فعالیت‌های روزانه زندگی در آن‌ انجام می‌شود. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که فضای داخلی می‌تواند بر نحوه انجام فعالیت‌های انسان در محیط تاثیرگذار بوده و علاوه بر این شخصیت و احوال افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با طراحی مناسب فضای داخلی می‌توان عملکرد فیزیکی و روانی فضا را بهبود داده و راحتی زندگی را افزایش داد.

فضاهای معماری که از طراحی داخلی مناسبی بهره نمی‌برند یا به طور کامل قابل استفاده نیستند، و یا در صورت قابل استفاده بودن عملکرد و کارایی لازم را نخواهند داشت. با طراحی داخلی مناسب می‌توان تمام آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار داده و بر روی زندگی افراد تاثیر زیادی گذاشت. به همین دلیل هم طراحی داخلی را نمی‌توان تنها مخصوص قشر مرفه جامعه دانست؛ بلکه تمام افراد می‌توانند با اختصاص بودجه‌ای مناسب، طراحی داخلی ویلا یا خانه خود را بهبود دهند. طراحی داخلی به ویژه در خانه‌های کوچک اهمیت بالایی پیدا می‌کند؛ زیرا با استفاده از آن می‌توان انتظار عملکرد بهتری از محیط داشت. طراحی داخلی ارتباط مستقیمی با ویژگی‌های روحی و روانی افراد دارد؛ به همین دلیل هم در آن تمام ویژگی‌های رفتاری انسان در فضاهای زیستی گوناگون مورد توجه قرار می‌گیرد. بدین ترتیب در طراحی داخلی کاربرد فضا و تاثیری که بر احساس انسان می‌گذارد در نظر گرفته می‌شود.

در طراحی داخلی ویلا به چه موضوعاتی توجه می‌شود؟

همانطور که گفته شد در طراحی داخلی دو مقوله کاربرد فضا و تاثیری که بر احساس و رفتار انسان می‌گذارد در نظر گرفته می‌شود. طراحی داخلی طیف گوناگونی از مولفه‌ها و عناصر نظیر رنگ، بافت، نور، فرم، دیوارها و سقف، و همچنین عناصر کارکردی و تزیینی را در بر می‌گیرد. این عناصر را می‌توان ابزارهای کار طراح داخلی دانست که همگی باید به صورتی مناسب و هماهنگ در طرحی جذاب و کاربردی در کنار یکدیگر قرار گیرند. علاوه بر این در طراحی داخلی ویلا باغ باید تمام بخش‌های ویلا از جمله اتاق‌ها و آشپزخانه را نیز در نظر داشت. این قسمت‌ها از نظر کارکرد اهمیت بسیار بالایی دارند.

اتاق نشیمن ویلا در طراحی داخلی ویلا

اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه یا ویلا است. بر اساس نظر طراحان بهتر است این اتاق در نزدیکی ورودی ویلا باشد. البته بهتر است درب ورودی اتاق نشیمن مستقیما به درب ورودی ویلا باز نشود. گاهی در برخی ویلاها با متراژ کم در نظر گرفتن این موضوع مشکل‌تر خواهد بود. بهتر است اتاق نشیمن یک راه عبور و مرور به دیگر بخش‌های ویلا نبوده و از فضای نشیمن اصلی دورتر باشد.

آشپزخانه ویلا و نقش آن در طراحی ویلا

آشپزخانه در هر خانه‌ای از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. بهتر است آشپزخانه در نزدیکی درب ورودی قرار گیرد تا بتوان به راحتی خریدها را به آن منتقل کرد. علاوه بر این همانطور که می‌دانید آشپزخانه محیط طبخ و آماده‌سازی غذا بوده و وسایل و ابزار مختلفی در آن قرار می‌گیرد. به همین دلیل این محیط باید از نظر عملکرد و کارایی به بهترین شکل ممکن طراحی شود.

طراحی ویلا و نقش اتاق خواب

بهتر است اتاق خواب در قسمتی بی سر و صدا از ویلا قرار گیرد تا ساکنین بتوانند آرامش لازم را در این محیط کسب کنند. علاوه بر این توصیه می‌شود که دسترسی به اتاق خواب دورتر از بخش‌های عمومی مانند پذیرایی باشد. به طور مثال می‌توان با یک راهرو بخش اصلی ویلا را از اتاق‌ها جدا کرد. همچنین نزدیکی اتاق خواب به فضای باز نیز توصیه می‌شود. بدین ترتیب می‌توان در اتاق از نور طبیعی وارده از پنجره‌ها استفاده کرد.

ورودی ویلا

تمام افراد برای وارد شدن به ویلا باید از ورودی ویلا گذر کنند. از این جهت این بخش نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا تاثیر مثبتی بر مهمانان و ساکنین داشته باشد. بهتر است برای دید بهتر فضای ورودی از فضای داخلی ویلا جدا باشد این فضا باید شیک و راحت بوده و کارکرد مناسبی داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که فضای ورودی باید مانع از ورود سرما و گرما و گرد و خاک به محیط داخلی بوده و فضای ویلا را به خوبی مورد حمایت قرار دهد.

طراحی داخلی ویلاهای مدرن چگونه انجام می‌شود؟

یکی از سبک‌های بسیار محبوب طراحی که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است سبک مدرن است. در سبک مدرن تلاش می‌شود که حجمی یکپارچه در نمای داخلی ویلا گنجانده شود. در این سبک از طراحی معمولاً از عناصر یکپارچه ساده با رنگ‌های یکنواخت استفاده می‌شود. با مشاهده یک ویلای مدرن در ابتدا احساس سادگی به شما دست خواهد داد. فضاهای مدرن از هرگونه پیچیدگی به دور بوده و می‌توانند احساس آرامش را به ساکنین القا کنند. طراحی داخلی با سبک مدرن بر خلاف آنچه که به نظر می‌رسد کاری مشکل است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در این مسیر از کمک یک طراح داخلی باتجربه و متخصص استفاده کنید.

هزینه طراحی داخلی ویلا چقدر است؟

هزینه طراحی داخلی ویلا کلاسیک یا مدرن یا هر فضای دیگری می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله این فاکتورها می‌توان به اعتبار و تجربه شرکت طراحی، و همچنین نوع طراحی و کیفیت اجرا اشاره داشت. علاوه بر این متریال‌های انتخابی برای طراحی داخلی از دیگر عوامل مهم در تعیین هزینه نهایی هستند. اگر بخواهید متریال‌های خاصی را از شرکت‌های خارجی تهیه کنید به طور قطع هزینه شما افزایش خواهد داشت و طراح داخلی نیز ممکن است کارمزد بیش‌تری دریافت کند. متراژ ویلا نیز از دیگر فاکتورهایی است که تاثیر زیادی بر تعرفه نهایی خواهد گذاشت. در نهایت توصیه می‌کنیم که برای طراحی داخلی ویلا دوبلکس از کمک مجموعه‌های معتبر و متخصص کمک بگیرید تا در انتها نتیجه‌ای مطلوب دریافت کنید.

 
 
 
 

 

 
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید.
تماس با پشتیبان آشینه