،طراحی دکوراسیون داخلی را می‌توان، علم بروزرسانی یک فضا بر پایه علم روانشناسی، معماری و هنر دانست. طراحی دکوراسیون داخلی یک حرفه‌ی چندمنظوره است که علاوه‌بر علم معماری و سازه بایستی مبتنی بر سلیقه، ذوق، خلاقیت و ایده‌پردازی باشد .به عبارت دیگر طراحی دکوراسیون داخلی یکی از مواردی است که امروزه هنگام ساخت یا بازسازی بنا توجه افراد را به خود جلب کرده و از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا افراد سعی دارند با اصول و استانداردهای معماری، وسایل منزل را به بهترین شکل بچینند تا زیبایی منزل خود را دو چندان کنند. طراحی دکوراسیون داخلی یکی از شغل‌های مهم و رده بالا در معماری به حساب می‌آید. شاید خودتان بتوانید در بعضی موارد اصول چیدمان وسایل را رعایت کنید. اما در نهایت به کمک یک شرکت طراحی داخلی نیاز خواهید داشت تا طراحی اصلی دکوراسیون منزلتان را برای شما انجام دهد. در ادامه با طراحی دکوراسیون داخلی و انواع آن آشنا خواهیم شد. 

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگر به دنبال معنای لغوی طراحی دکوراسیون داخلی باشید می‌توان آن را این گونه تعریف کرد‌: «همگام‌سازی که از قبل طراحی شده و برای بهتر و زیباتر نمایان شدن وسایل یک محیط داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

در واقع طراح داخلی هنگام طراحی دکوراسیون با استفاده از تجارب و اصول طراحی از جمله نحوه نورپردازی، چیدمان مبلمان، انتخاب رنگ و سایر وسایل، یک محیط ساده را به محیطی زیبا، شیک، آرام و کاربردی تبدیل می‌کند. به عبارت دیگر دکوراسیون داخلی ترکیبی از معماری داخلی و طراحی داخلی می‌باشد. 

طراحی داخلی و طراحی نما هر دو در زیبا سازی ساختمان بسیار اهمیت دارند. احتمالا بارها خانه‌های بزرگ و باشکوهی را دیده‌ایید و اصلا جذب آن نشدید. در حالی که ممکن است خانه‌ایی با متراژ کم شما را شیفته خود کرده باشد. زیرا یک طراحی خوب می‌تواند فضاهای کوچک را بسیار کاربردی و بزرگ سازد. اینجاست که به نقش مهم طراحی دکوراسیون داخلی در زیبایی و کاربرد محیط پی می‌بریم.

هنگام طراحی دکوراسیون لازم است شخصیت، روحیات، سلیقه افراد و کاربرد محیط در نظر گرفته شود. برای مثال طراحی داخلی خانه باید به نحوی باشد و وسایل از جمله مبلمان، پرده، گلدان و … به نحوه چیده شوند که محیط را برای ساکنان لذت بخش نماید و باعث آرامش آنها شود. این در حالی است که طراحی محیط‌های تجاری باید به نحوی صورت گیرد که باعث جلب توجه و جذب مشتری شود. 

ویژگی‌های طراحی دکوراسیون داخلی:

طراحی دکوراسیون به بخش‌های مختلفی همچون دکوراسیون داخلی منازل، طراحی دکوراسیون داخلی اداری و دکوراسیون داخلی تجاری تقسیم می‌گردد که هر کدام به فراخور منطقه، فرهنگ ،کاربری و نیاز کارفرما با علم معماری توسط طراح داخلی طراحی می‌شود.

دکوراسیون داخلی با هارمونی سازی ابزار و وسایل و محیط باعث جذابیت بصری و آرامش روحی و روانی افراد در تمامی محیط‌ها می‌گردد.

به طور مثال طراحی داخلی ادارات و شرکت‌ها باعث بالا رفتن راندمان کاری پرسنل و افزایش کیفیت خدمات‌رسانی به مشتریان می‌گردد.

طراحی داخلی تجاری باعث ایجاد حسن رضایت و خرید بهتر و بیشتر مشتریان شده و دکوراسیون داخلی منزل باعث آرامش روان و بالا رفتن انرژی مثبت افراد ساکن خانه می‌شود .

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی :

 – وسایل و مبلمان در جای درست قرار گیرند.

 – ضرورت حفظ تعادل در تمامی مراحل کار.

 – کاربردی بودن متریال مورد استفاده در دکوراسیون داخلی.

 – خلاقیت و ایده پردازی در طراحی داخلی.

 – اولویت دهی به نیاز و آرامش ساکنین.

 طر احی و دکوراسیون انواع فضاها :

 برای این امر شما نیاز دارید تا علم روز معماری داخلی و متریال روز و ترند های برتر دکوراسیون را حتماً بشناسید.

انواع دکوراسیون داخلی

اگر قصد تغییر دکوراسیون داخلی منزل، یا طراحی دکوراسیون ساختمان تجاری و اداری خود را دارید، آشنایی با سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی اولین و مهم‌ترین اقدام است. به عبارت دیگر دکوراسیون داخلی انواع بسیاری از جمله سبک مدرن، صنعتی، سنتی، مینیمال و … دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوتی می‌باشند. برای مثال از آنجا که خانه محلی امن و آرامش بخشی است، طراحی داخلی منزل باید با توجه به روحیه و سلیقه فرد انجام شود. همچنین سبک طراحی داخلی برای طراحی دکوراسیون اداری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا سبک طراحی باید به گونه‌ایی باشد که به کارمندان انرژی، انگیزه و خلاقیت بیشتری دهد. همچنین علاوه بر ایجاد احساس صمیمیت و راحتی بتوان فضای خصوصی برای آنها فراهم نمود. مثلا با استفاده از پارتیشن اداری می‌توان در عین صمیمیت، یک فضای کاری مختص کارمندان را در اختیارشان قرار داد. بنابراین به دلیل اهمیت انتخاب درست سبک طراحی دکوراسیون داخلی در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین سبک‌ها می‌پردازیم.

انواع دکوراسیون داخلی
دکوراسیون اداری سنتی

نگاهی به دکوراسیون سنتی

از ویژگی‌های سبک سنتی می‌توان به بکارگیری وسایل زیاد و غیر مورد نیاز، توجه زیاد به تزیینات، استفاده از رنگ‌های تند و تیره و خطوط منحنی فراوان اشاره کرد. مبلمان (از جنس مخمل و ابریشم)، کوسن‌ها و فرش‌های مورد استفاده در این سبک بسیار مجلل می‌باشند. اغلب شاهد پرده‌های بزرگ و چندین لایه، آینه‌های زیاد، شمعدانی و گلدان‌های بسیار آراسته و زینت داده شده خواهید بود. در مجموع ویژگی‌های سبک سنتی در طراحی داخلی عبارتند از:

 – استفاده از رنگ‌های خنثی در دیوارها و ستون‌ها، رنگ‌های زنده در مبلمان و وسایل تزیینی

  – استفاده از پارچه‌های گلدار از جنس مخمل، ابریشم و …

 – استفاده فراوان از وسایل و پارتیشن‌های چوبی

 – استفاده از قالی و فرش‌های دست بافت

 – استفاده از آجر در نمای داخلی و بیرونی

نگاهی به دکوراسیون کلاسیک

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک، پرکاربردترین سبک در بین خانه‌های ایرانی است. به همین دلیل اکثر ایرانیان به خوبی با این سبک آشنا هستند. در سبک کلاسیک که همان سبک سنتی غربی است، مبلمان بسیار آنتیک و پارچه‌های گل‌دار کاربرد زیادی دارند. اگرچه ممکن است برخی از افراد این سبک را قدیمی و بلااستفاده بدانند. اما این تفکر کاملا اشتباه است. زیرا هدف این سبک راحتی و دنج بودن خانه است. سبک کلاسیک مناسب افرادی است که به سبک‌های تلفیقی علاقمند نیستند. زیرا در این سبک تمامی وسایل در تعادل و هارمونی کامل هستند و نحوه چیدن مبلمان رسمی می‌باشد. همچنین در این سبک شاهد دیوارهای بسیار زیبا گچ کاری شده و رنگ‌های گرم ملایم هستیم. به طور کلی ویژگی‌های سبک کلاسیک در طراحی داخلی عبارتند از:

 – نظم و هارمونی و  تجمل گرایی

 – تقارن در چیدمان وسایل و توجه به تزئینات

 – استفاده از رنگ‌های گرم و مصالح طبیعی

 – استفاده از پارچه‌های طبیعی

 – استفاده از مبلمان منبت کاری شده

 – وجود گچبری‌های برجسته و باشکوه

 – استفاده از وسایل لوکس و گران

طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک
طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

سبک دکوراسیون مدرن

امروزه سبک دکوراسیون مدرن ویلا و منزل آمیخته با زندگی‌ آپارتمانی و سبک مورد علاقه جوانان است. اصلی‌ترین ویژگی این سبک در طراحی دکوراسیون داخلی، بهره گیری از خطوط ساده است. زیرا در سبک مدرن کارایی نسبت به تجمل گرایی اولویت دارد. در نتیجه برای داشتن محیطی آرام، زیبا و به دور از تجملات از فرم‌های ساده استفاده می‌شود.  با وجود اینکه برخی بر این باورند که این سبک به طور افراطی ساده و سرد است. 

اما در واقع به دلیل وجود الگوهای معاصر و یکپارچگی بین فضاهای داخلی و بیرونی در سبک مدرن به محیط و فضای داخلی احساس آرامش و بی آلایشی می‌بخشد. همچنین با رعایت اصول این سبک محیط خانه بسیار زیبا و شیک به نظر می‌رسد. به خصوص استفاده از این سبک در خانه‌های کوچک نه تنها باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای داخلی می‌شود بلکه می‌توان از تمامی بخش‌های خانه استفاده نمود. برخی از ویژگی‌های مستقل و منحصر به فرد این سبک عبارتند از:

 ۱- طراحی مینیمال: استفاده حداقلی از وسایل دکوری و تزیینی

 ۲- طرح و رنگ‌های متنوع: استفاده از رنگ‌های ترکیبی و برقراری تعادل بین آنها

 ۳- مبلمان و پرده: استفاده از پرده‌های حریر و نازک که مانع عبور نور نشوند. استفاده از مبلمان‌هایی با پارچه لطیف و خطوط ظریف.

 ۴- نورپردازی: استفاده حداکثری از نور طبیعی و لامپ‌های هالوژنی

انتخاب های مهم در معماری داخلی :

  > انتخاب رنگ دیوار

  > انتخاب کفپوش

  > انتخاب مبلمان

  > نورپردازی

  > انتخاب پرده

  > استفاده از طبیعت

  > استفاده از آیینه

انتخاب نوع و سبک کابینت آشپزخانه

اگر شما برای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی آشپزخانه و منزل و یا محل کار خود نیاز به مشاوره ، طراحی و اجرا دارید می توانید از گزینه ثبت سفارش استودیو معماری داخلی و دکوراسیون آشینه را انتخاب نموده و قطعاً همراه شما خواهیم بود.

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون داخلی دفتر

طراحی دکوراسیون اداری

دکوراسیون داخلی تجاری

طراحی دکوراسیون تجاری

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
تماس با پشتیبان آشینه