طراحی ویلا    طراحی ویلا مینیمال

طراحی ویلا، اجرا و ساخت خانه باغ یکی از خاص ترین و خلاقانه ترین اقدامات مطلوب معماران می باشد که در کشور ما نیز طراحی ویلا ، خرید یا اجاره ویلا طرفداران خاص خود را دارد. طراحی ویلا در اصل مبتنی بر تعامل با طبیعت است به همین جهت اصول طراحی ویلا با هدف لذت بردن از زیباییهای طبیعت و تعامل کامل از ظرفیت های طبیعت و محیط هر منطقه است.

متاسفانه رواج ویلاسازی های بدون قاعده، قانون و نظارت در کشور ایران آفتی شده است بر روح و جان طبیعت و گاهاً رشد قارچ‌گونه ویلاها روح تعامل و تبادل ویلا و طبیعت را دچار آشفتگی و نازیبایی کرده است.

در طراحی ویلا مینیمال از متریال‌های ساده و ضروری استفاده شده است و هیچ خبری از متریال‌های غیرضروری در ویلای مینیمال به چشم نمی‌خورد.

 

مراحل طراحی ویلا :

۱) مکان یابی و نقشه هوایی: اصلی ترین بخش قبل اجرا می باشد به منظور بررسی دقیق فضاهای موجود و هم استحکام از نظر موارد زمین شناسی جهت اخذ جواز ساخت ویلا و نکته مهم انتخاب مکانی است که قرار است ویلا در آن اجرا شود زیرا که تاثیر مستقیمی روی ارزش مادی بنا خواهد گذاشت.

۲) تعیین متراژ و پلان ویلا : متراژ زمین و طراحی پلان ارتباط مستقیم با بودجه ، سلیقه و کاربری کارفرما دارد.

در فضاهایی مانند استخر، زمین بازی، آلاچیق و فضای سبز یا طراحی ویلا دوبلکس یا تریپلکس باید به متراژ زمین دقت کرد.

۳) گودبرداری

۴) بتن ریزی و اجرای اسکلت

۵) تهیه لیستو فر و پلن آرماتوربندی

۶) دیوار کشی

۷) اجرای سقف

۸) محوطه سازی

 

عناصر طراحی و دکوراسیون داخلی ویلاهای مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا تاثیر بسیاری در آرامش شما خواهد داشت پس از اهمیت زیادی برخوردار است. اهمیت طراحی نمای داخلی به این علت است که کاربری ساختمان‌های ویلایی با ساختمان‌های دیگر تفاوت دارد. معمولا ویلا برای تفریح و استراحت در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از افراد نیز از شلوغی شهر فرار کرده و به ویلا می‌روند. بنابراین باید دارای فضایی پر از آرامش باشد. عناصر مهم در طراحی و اجرای نمای داخلی ویلا شامل ابعاد ویلا، رنگ‌ها، اندازه اسباب و اثاثیه، نورپردازی، سلیقه مشتری و… می‌شود. از میان موارد ذکر شده سلیقه مشتری بیشتر از همه موارد اهمیت دارد؛ زیرا دکوراسیون داخلی به نوعی هویت و علایق ساکنان ساختمان را نشان می‌دهد.

اصول طراحی ویلا

طراحی پلان ویلا از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اصول طراحی ویلا محسوب می‌شود. یعنی پس از تعیین فضاهای مورد نیاز ویلا توسط طراح، ارتباط و محل مناسب هر فضا مشخص می‌شود. اهمیت بودجه ساخت‌و‌ساز از اصول دیگر طراحی می‌باشد که باید به آن توجه شود زیرا در صورتی که به بودجه توجه نداشته باشید، هزینه‌های بیشتری متحمل می‌شوید که در روند ساخت ویلا تاثیر می‌گذارد. برای طراحی نما به استحکام متریال استفاده شده، وزن و قیمت آن‌ها توجه نمایید. نمای ایده‌آل ویلا باید ساده، زیبا، کم هزینه و مستحکم باشد. طراحی داخلی دکوراسیون ویلا نیز از اصول طراحی می‌باشد. بنابراین با افزودن جزئیاتی می‌توانید سبب زیبایی ویلای خود شوید.

نکات مهم در طراحی و ساخت ویلا :

متره و برآورد دقیق و با جزئیات اجرایی
تناسب بین فضای خارجی ، نما و دکوراسیون داخلی
بهینه سازی فضاهای اشتراکی همانند استخر، زمین بازی ،پارکینگ، فضای سبز، آلاچیق و …
بهره گیری از علم دکوراسیون داخلی جهت فضاهای داخلی
تعامل نزدیک با جغرافیا، فرهنگ و تاریخ منطقه

سبک های طراحی ویلا :

مدرن – کلاسیک- تلفیقی- سنتی ایرانی – روستیک

ویلا های پرطرفدار در ایران :

فلت که به صورت یک طبقه مسطح ساخته می شود.

دوبلکس بیشتر برای جداسازی حریم خصوصی و فضای مهمانی

مهم‌ترین فضا در طراحی ویلا :

 – ورودی و آشپزخانه و اتاق خواب ویلا
 – تاسیسات ویلا
 – انتخاب نما و متریال ویلا
 – محوطه سازی و فضای سبز ویلا

استودیو معماری و دکوراسیون داخلی آشینه به شما این تعهد را می‌دهد که همواره در طول مسیر طراحی ویلا در کنار شما خواهد بود برای ثبت سفارش  فرم درخواست را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم

مراحل طراحی ویلا

طراحی ویلا دارای ۱۰ مرحله می‌باشد که در ادامه هر کدام را به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

۱. آنالیز سایت (زمین) ویلا

اولین مرحله طراحی یک ویلا، آنالیز سایت می‌باشد. برای این کار ابتدا به همراه کارفرما از زمین مورد نظر بازدید کرده سپس آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. در هنگام آنالیز زمین ویلا نوع آب و هوای منطقه و جهت یابی زمین اهمیت زیادی دارد. جهت یابی زمین را نسبت به محور شمال و جنوب مورد ارزیابی قرار می‌دهند. علاوه بر موارد ذکر شده، دسترسی‌های منتهی با زمین پروژه، نوع خاک، شیب زمین نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۲. مشاوره طراحی ویلا، بررسی جنبه‌های اقتصادی و دریافت پروپوزال از کارفرما

در مرحله دوم که مشاوره طراحی نام دارد، کارفرمایان به شما پروپوزالی ارائه می‌دهند که در آن علاقه و نیازهایشان مانند انواع فضاهای لازم در ویلا را بیان کرده و از میان سبک‌های مورد نظر عکس مناسبی را انتخاب می‌کنند تا روند طراحی سرعت بیشتری پیدا کند. سبک‌های طراحی ویلا شامل سبک کلاسیک، سبک مدرن، مینیمال و ویلاهای کارکرد گرا می‌باشد.

کارفرمایان می‌توانند میزان بودجه اختصاص داده شده به پروژه را تعیین کنند. آن‌ها با این کار می‌توانند در روند طراحی، خدمات متنوعی را به کار گیرند. بنابراین برای تعیین هزینه‌های طراحی می‌توانید از کارشناسان استودیو آشینه کمک بگیرید.

۳. ارائه کانسپت اولیه یا ایده طراحی ویلا

سومین مرحله طراحی، ارائه کانسپت اولیه می‌باشد. در این مرحله روند طراحی معماری از کانسپت تا طرح را بر اساس پروپوزال دریافت شده و نتایج اولیه بررسی آنالیز سایت، آغاز می‌نمایند. در این مرحله معمولا به کارفرما چند طرح اولیه و کلی ارائه می‌دهند تا طرح مورد نظر خود را انتخاب کند.

۴. طراحی معماری ویلا

پس از آنکه از میان کانسپت‌های اولیه که به کارفرما نشان داده شد، کارفرما طرح مورد نظر خود را انتخاب کرد، مراحل طراحی معماری ویلا را طبق ضوابط طراحی آغاز می‌کنند. طراحی‌های که در این مرحله انجام می‌گیرد به طراحی فاز یک شناخته شده هستند. طراحی معماری شامل موارد زیر می‌شود:

 – طراحی نمونه‌های اولیه کانسپت

 – طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

 – معماری نمای خارجی ویلا

 – طراحی لنداسکیپ 

 – طراحی بام سبز

۵. طراحی سازه ویلا

ایستایی و پایداری سازه ویلا از اتفاقاتی به شمار می‌آید که طراحان را به چالش کشانده و سبب محدودیت در طراحی معماری می‌شود. معماری جذاب و متفاوت در طراحی خانه‌ها زمانی دیده می‌شود که دانش زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله دانش سازه داشته باشید. تیم استودیو معماری آشینه سعی کرده مهندسین گرایش‌های مختلف را جمع‌آوری کرده و در کنار هم و به طور موازی طراحی را انجام دهند تا پروژه با کمترین خطا و بهترین خروجی به اتمام برسد. 

۶. طراحی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ویلا

تاسیسات مکانیکی که توسط مهندس مکانیک طراحی می‌شود شامل طراحی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، سیستم‌های بهداشتی، پمپ و موتورخانه، تاسیسات استخر و.. می‌باشد که با توجه به نوع و نیاز پروژه ویلا متفاوت خواهند بود.

خدمات مرتبط با تاسیسات الکتریکی که توسط مهندس برق طراحی می‌شود، برای پروژه های متفاوت یکسان نبوده اما به طور کلی به موارد زیر بستگی دارد:

.۱ نورپردازی مناسب

.۲ انتخاب و تعیین نوع چراغ‌ها و روشنایی مناسب برای فضاهای داخلی و خارجی ویلا

.۳ نحوه کنترل روشنایی به روش‌های سنتی یا هوشمندسازی

.۴ بررسی سیستم‌های صوتی و امنیتی مانند دزدگیر و دوربین مدار بسته

۷. طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی از عوامل مهمی است که در طراحی ساختمان‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا این امر سبب متمایز شدن ویلاها از یکدیگر شده و در زیبایی ویلاها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. طراحی داخلی ویلا شامل طراحی داخلی دکوراسیون نشیمن، آشپزخانه، اتاق‌ها، پله‌های ویلا و طراحی استخر می‌شود و به نوع کفپوش، طراحی سقف ویلا و طراحی دیوار در ارتباط است. استفاده از دیتیل‌های خاص می‌تواند طرح ویلای شما را زیباتر نشان دهد. ویلاهای دوبلکس در زمینه دکوراتیو نسبت به ویلاهای کوچک دارای آزادی عمل بیشتری می‌باشند. به کار گیری شیشه و نور نیز اهمیت زیادی در زیبایی طراحی داخلی ویلا دارد. نورپردازی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی طراحی داخلی محسوب می‌شود. بنابراین آن را در نمای داخلی ویلا مورد استفاده قرار دهید تا زیبای ویلای شما چند برابر شود.

۸. طراحی محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا یکی از اهداف طراحی آن، نزدیکی به طبیعت است که بسیاری از افراد مشتاق مراجعه به آن هستند. طراحی محوطه سازی شامل طراحی دیوار محوطه ویلا، طراحی آب‌نما و استخر، انتخاب درختان و گیاهان مناسب و طراحی باغچه و… می‌شود. سبک طراحی محوطه ویلا باید متناسب با اقلیم آن منطقه باشد و از گیاهانی مانند گیاهان زینتی بوته‌ای، درختان پهن برگ، درختان همیشه سبز و.. استفاده شود تا محوطه زیبایی به وجود آید. نورپردازی مناسب در محوطه سازی ویلا سبب درخشش محوطه، استخر و فضای سبز شده و زیبای ویلا را دوچندان می‌کند.

۹. فاز بعدی ، تهیه نقشه‌های اجرایی و طراحی جزئیات 

فاز دو یکی دیگر از مراحل طراحی می‌باشد که اجرای ویلا را در واقعیت به طراحی آن نزدیک کرده و از تصاویر ارائه شده در طراحی معماری ویلا استفاده می‌کند تا از ایجاد خطاهای احتمالی در اجرای سازه و تاسیسات جلوگیری کنند. خدمات طراحی فاز دو زیاد می‌باشد. برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:

 – بخش‌های مختلف مانند آشپزخانه، اتاق‌ها، سرویس، حمام و.. را بزرگنمایی می‌کند.

 – بخش‌های مختلف طراحی سازه و تاسیسات را با طراحی معماری هماهنگ می‌کنند.

 – جزئیات و نقشه‌های اجرایی نما را طراحی می‌کنند.

 – تیپ بندی درب و پنجره‌ها را مشخص می‌کنند.

 – جدول نازک کاری را ارائه می‌دهند.

 – پلان سقف کاذب و تاسیسات مکانیکی را مشخص می‌کند.

۱۰. مشاوره و خرید مبلمان و متریال‌های مورد نیاز

آخرین مرحله طراحی به خرید مبلمان و متریال مورد نیاز مرتبط است. انتخاب متریال مصرفی مناسب باید براساس طراحی‌های انجام شده در مراحل قبلی، انجام بگیرد. مجموعه استودیو آشینه به شما کمک می‌کند تا متریال مورد نیاز ویلای خود را از برندهای معتبر ساختمانی خریداری نمایید.

طراحی ویلا اصول و مراحلی دارد که باید توسط افراد متخصص انجام شود. در هنگام طراحی به زاویه تابش خورشید، نوع بافت شهرسازی، اقلیم منطقه و… توجه نمایید. تیم استودیو آشینه در زمینه طراحی داخلی، معماری، بازسازی و… خدمات زیادی ارائه کرده و دارای کارشناسان حرفه‌ای زیادی می‌باشد که کار طراحی یک ویلا را اصولی انجام می‌دهند.

نسبت درست میان مساحت محوطه و و زیربنا 

میان مساحت محوطه و زیربنا نسبت مشخصی وجود ندارد. این نسبت معمولا متفاوت بوده و به مساحت زمین و نیازهای شما بستگی دارد. اما باید به مساحت محوطه نیز توجه داشته باشید زیرا ویلایی که فضای باز مناسبی نداشته باشد هیچ تفاوتی با واحد آپارتمانی ندارد پس در هنگام طراحی یک ویلا، مساحتی را به محوطه آن اختصاص دهید. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
تماس با پشتیبان آشینه