آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است که به صورت روزانه توسط تمام اعضای خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل هم طراحی داخلی این محیط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته طراحی داخلی آشپزخانه می‌تواند کاری استرس‌زا و وقت‌گیر باشد. علاوه بر این اصول و نکات تخصصی زیادی هستند که باید در مسیر طراحی به آن‌ها توجه داشته باشید تا در نهایت محیطی کاربردی و در عین حال جذاب و زیبا داشته باشید. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که برای این کار به یک متخصص طراح داخلی حاذق و باتجربه مراجعه کنید. در طراحی داخلی مسائلی فنی در نظر گرفته می‌شوند تا بتوان از محیط حداکثر استفاده را داشت.

آشپزخانه به دلیل آنکه محل طبخ و آماده‌سازی غذا است باید هوشمندانه و حرفه‌ای طراحی شود تا آشپز بتواند به راحتی و با سرعت تمام کارهای مورد نظر خود را انجام داده و با شلوغی و ازدحام مواجه نشود. از جمله این موارد می‌توان به تعبیه فضای کافی برای ذخیره‌سازی مواد و وسایل، استفاده از کفپوش‌های مناسب، ایمنی، و نورپردازی صحیح و حرفه‌ای اشاره داشت. در ادامه قصد داریم به بررسی بیش‌تر نکات طلایی برای طراحی فضای داخلی آشپزخانه بپردازیم. با استودیو آشینه همراه شوید.

دکوراسیون آشپزخانه منازل ایرانی

طراحی داخلی آشپزخانه - دکوراسیون آشپزخانه منازل ایرانی

آشپزخانه‌های ایرانی به دلیل ذوق و سلیقه‌ی ایرانی‌ها بسیار جذاب و دلنشین هستند. از جمله عوامل موثر در زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های ایرانی، نحوه چیدمان لوازم، تناسب و هماهنگی رنگ‌های موجود در آشپزخانه، مدل کابینت‌ها و غیره است. کابینت‌ها از لوازم ضروری در آشپزخانه‌های ایرانی محسوب می‌شوند.

کابینت‌های ام دی اف، گلاس، چوبی و یا طرح چوب از جمله شیک‌ترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های ایرانی هستند. همچنین طریقه چیدمان لوازم آشپزخانه با دقت بالایی صورت می‌گیرد. نورپردازی نیز یک گزینه مهم در دکوراسیون هر آشپزخانه‌‌ای است.

فضای ذخیره‌سازی در طراحی داخلی آشپزخانه لوکس

آشپزخانه محلی برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و تجهیزات پخت و پز و آماده‌سازی و طبخ غذا است. واضح است که در این محل باید وسایل و ابزار زیادی را نگه دارید. بسیاری از افراد با طراحی نامناسب محیط داخلی آشپزخانه، با فضای کم برای ذخیره کردن وسایل خود مواجه می‌شوند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که به هنگام بازسازی یا طراحی داخلی این محیط، از ایده‌های به روز و خلاقانه برای تعبیه مکان‌هایی برای ذخیره‌سازی مواد و ابزارهای مختلف استفاده کنید. در دسترس بودن این مکان‌ها با توجه به ماده یا ابزار ذخیره شده نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ایجاد فضاهای مناسب برای ذخیره‌سازی در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند مشکل‌تر و چالشی‌تر باشد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در این مسیر از کمک یک متخصص طراح داخلی کمک بگیرید.

 

بازسازی آشپزخانه های قدیمی

طراحی داخلی آشپزخانه - بازسازی آشپزخانه های قدیمی

بازسازی بنا یعنی مراحلی که تغییرات کلی و یا جزئی را در ساختمان ایجاد می‌کند. بازسازی آشپزخانه اولین گام در بازسازی منزل است. آشپزخانه قلب خانه است، جایی که هر خانم خانه‌داری بیشترین زمان خود را در آنجا سپری می‌کند. به همین دلیل باید تغییر و تحولی عظیم در دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه ایجاد شود.

در صورتی که بازسازی آشپزخانه به طور کاملاً حرفه‌ای و با استانداردهای بالایی توسط یک شرکت معماری داخلی معتبر و حرفه‌ای اجرا شود، هم خانه دلبازتر می‌شود و هم ارزش ملک بالاتر می‌رود. درنتیجه، بازسازی آشپزخانه مستلزم پول، زمان و تلاش زیاد و از همه مهمتر یک گروه حرفه‌ای است. بازسازی آشپزخانه باعث زیبایی خارق‌العاده‌ی کل منزل می‌شود.

برای تغییر دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه، طراح در ابتدا باید فضاهای مورد نیاز را شناسایی کرده و بر روی ساخت آنها تمرکز کند. در آشپزخانه‌های قدیمی‌تر، معمولاً فضاهایی وجود دارد که چندان قابل استفاده نیست. در صورت افزایش تعداد افراد خانواده، باید فضاهای جدیدی در آشپزخانه ایجاد شود. با بازسازی آشپزخانه، تمام وسایلی که قدیمی و بلااستفاده شده‌اند و فقز فضای آشپزخانه را اشغال کرده‌اند، برداشته شده و روح تازه‌ای در فضا دمیده خواهد شد.

 

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه - هزینه طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

عوامل متعددی در محاسبه‌ی هزینه طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر می‌گذارند. درست است که تورم جاری در کشور ایران بر هزینه‌ی طراحی داخلی منزل تأثیر می‌گذارد، اما به خاطر شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و رکود اقتصادی حاصل از آن، ممکن است هزینه‌های خدماتی مانند طراحی داخلی کمی کاهش پیدا کند و یا حداقل افزایش نداشته باشد. به هر حال، از مهمترین عواملی که بر قیمت طراحی نما و دکوراسیون داخلی تأثیر می‌گذارند، می‌توان به تعداد خدمات برای اجرای طرح مثل نصب پارکت، کاغذ دیواری و پرده‌های جدید، نوع و جنس خدمات مثل قیمت کاغذ دیواری و حجم کار اشاره کرد. هزینه طراحی داخلی منزل شاید در ابتدای کار بالا باشد ولی می‌توانید به کمک افراد متخصص و باتجربه در این زمینه، دکوراسیون منزلتان را آنطور که دوست دارید بچینید. اگر بتوانید به کمک یک کادر مجرب از بروز اشتباهات در طراحی داخلی جلوگیری کنید، می‌توانید از هزینه‌ اضافی جلوگیری کنید.

 

اصول چیدمان آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه - اصول چیدمان آشپزخانه

هر آشپزخانه‌‌ای شکل و ظاهر منحصر به فردی دارد اما به‌ طور معمول یکی از شش چیدمان زیر برای آشپزخانه استفاده می‌شود:

 1. آشپزخانه خطی

ساده‌ترین چیدمان آشپزخانه به شکل خطی یا تک‌دیواره است. در این نوع چیدمان، کابینت‌ها و اجزای مختلف آشپزخانه همگی در امتداد یک خط قرار می‌گیرند. یکی از مزایای این نوع چیدمان این است که فضای باز کافی برای استفاده از میز ناهارخوری وجود دارد.

 1. آشپزخانه L شکل

در یک آشپزخانه L شکل یا دو دیواره، وسایل و کابینت‌ها با زاویه ۹۰ درجه چیده می‌شوند. به دلیل اینکه این نوع آشپزخانه‌ در گوشه‌ی خانه قرار دارد، فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

 1. آشپزخانه U شکل

در یک آشپزخانه U شکل یا سه دیواره، بخشی از چیدمان در مقابل هم قرار می‌گیرد. معمولاً در این نوع آشپزخانه، پیشخوان فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و ورودی آشپزخانه دارای یک راه ورود و خروج است.

 1. آشپزخانه G شکل

آشپزخانه G شبیه طرح L است، اما فرق آن این است که در آشپزخانه G شکل، پیشخوان به عنوان ضلع چهارم به اضلاع دیگر اضافه می‌گردد.

 1. چیدمان جزیره‌ای

جزیره برای آشپزخانه‌های بزرگ به راحتی اجرا می‌شود. یک کابینت جزیره نه تنها دکوراسیون مدرنی را ایجاد می‌کند، بلکه فضای کافی‌ را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 1. چیدمان دو طرفه، راهرویی، موازی

چیدمان آشپزخانه راهرویی تقریباً شبیه طرح U شکل است، تنها فرق آن این است که در این مدل، آشپزخانه از دو سمت راه ورود و خروج دارد و چیدمان به ‌صورت موازی است. در این نوع چیدمان معمولاً تعداد کابینت‌ها زیاد ولی فضای آزاد کم است.

 

نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه که باید رعایت کنید

طراحی داخلی آشپزخانه - نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه که باید رعایت کنید

ما باید آشپزخانه خود را طوری طراحی کنیم که بسیار کاربردی و زیبا باشد! آشپزخانه یکی از پرکاربردترین اتاق‌های منزل است. هنگام طراحی یک آشپزخانه جدید، اولین و مهمترین نکته این است که چیدمانی را طراحی کنید که از فضای شما بهترین استفاده را ببرد. داشتن یک چیدمان کاربردی برای راحتی شما و خانواده‌تان بسیار مهم است. برای طراحی چیدمان آشپزخانه خود نکات زیادی را باید در نظر داشته باشید!

توجه داشته باشید که آشپزخانه بیشتر برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 •       تهیه وعده‌های غذایی
 •       نگهداری مواد غذایی
 •       ذخیره‌سازی غذا و ظروف
 •       شستن ظروف، سبزیجات و غیره
 •       گوشه‌ای دنج برای جمع شدن خانواده دور هم

بنابراین برای «طراحی داخلی آشپزخانه خود» باید نکات اساسی زیر را رعایت کنید.

 •       فضاهای کاری متفاوتی که در آشپزخانه نیاز دارید.
 •       چیدمان پیشخوان‌ها در طرح کلی آشپرخانه.
 •       موادی که برای روکش آشپزخانه، پیشخوان، کابینت، کف و غیره استفاده می‌شود.
 •       چقدر فضای ذخیره‌سازی در آشپزخانه مورد نیاز است؟
 •       چقدر نور برای آشپزخانه‌ی شما لازم است؟
 •       معیارهای تهویه آشپزخانه.
 •       نکات ایمنی که هنگام آشپزی در آشپزخانه باید رعایت کنید!
 •       ابعاد حیاتی ضروری (ارتفاع و عرض استاندارد، فاصله بین پیشخوان‌ها، گردش و غیره) تا بتوانید به راحتی در آشپزخانه حرکت کنید.
 •       فضای کافی برای انجام سایر فعالیت‌های آشپزخانه.

صرف نظر از نکات فوق، مطمئن شوید که آشپزخانه جدید شما اصول زیر را نیز رعایت می‌کند:

 •       ترافیک آشپزخانه خود را از «مثلث کاری» خود دور کنید. مطمئن شوید که محل قرارگیری سینک ظرفشویی، یخچال و محل پخت حداکثر ۷ متر (۲۶ فوت) است. این امر باعث می‌شود آشپزی برایتان راحت‌تر شود زیرا مسافت‌های کمتری را هنگام پخت و پز طی می‌کنید.
 •       سعی کنید ماشین ظرفشویی را در نزدیکی سینک ظرفشویی و سطل زباله را در نزدیکی محل آماده‌سازی غذا، اجاق گاز و ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 •       طراحی آشپزخانه با توجه به لوازم خانگیِ موجود راحت‌تر از یافتن لوازم متناسب با طراحی آشپزخانه‌ی شما است! از خرید این لوازم دست نگه دارید، زیرا ممکن است مجبور شوید در طول طراحی آشپزخانه خود برخی از آیتم‌ها را تغییر دهید. هنگام ساخت / طراحی کابینت‌های خود، حتماً وسایلی که دارید را در نظر بگیرید.
 •       نگهداری وسایل بزرگ در یک آشپزخانه کوچک سخت است. انتخاب درست را انجام دهید، ممکن است مجبور شوید لوازم بزرگ را تعویض کنید.
 •       اجاق گاز خود را در گوشه پیشخوان آشپزخانه خود قرار ندهید، زیرا به دلیل کمبود فضای اطراف آنها نمی‌توانید کار کنید.
 •       کشوی لوازم آشپزی و قابلمه‌ها و تابه‌ها باید در کنار اجاق گاز ذخیره شوند.
 •       اگر غذاهای روغنی زیاد می‌پزید و از مواد زیادی برای پخت و پز استفاده می‌کنید، بهتر است از رنگ‌های تیره‌تر سنگ گرانیت یا مرمر استفاده کنید، این کار مانع از لک شدن میز آشپزخانه شما می‌شود.
 •       سعی کنید  به جای استفاده از کاشی‌های بافت دار و مات، از کاشی‌های دیواری ساده یا براق برای آشپزخانه و دیوار آشپزخانه خود استفاده کنید زیرا کاشی‌های بافت‌دار و مات به دلیل پختن و سرخ شدن به راحتی چسبناک و چرب می‌شوند و تمیز کردن آنها بسیار دشوار می‌شود!
 •       اگر قصد دارید یک گوشه دنج برای صبحانه در آشپزخانه جدید خود داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که فاصله زیادی با منطقه پخت و پز آشپزخانه ندارد تا سرو غذا راحت باشد.
 •       کفپوش آشپزخانه خود را با روکش مات و مقاوم در برابر لغزش طراحی کنید تا اگر چیزی روی زمین ریخت احتمال شکستن آن کمتر باشد.
 •       اگرچه ارتفاع استاندارد میز آشپزخانه ۰.۸۵ تا ۰.۹۲ متر است، اما می‌توانید ارتفاع پیشخوان یا اوپن را با توجه به ارتفاع و سطح راحتی فردی که قصد کار در آشپزخانه را دارد تنظیم کنید.
 •       اطمینان حاصل کنید که ارتفاع آرنج آشپز یا زن خانه‌دار چند میلیمتر بالاتر از میزهای آشپزخانه باشد.
 •       برای سینک آشپزخانه خود از شیر آب مدل گردن قو استفاده کنید، زیرا به راحتی می‌توانید ظروف را شستشو دهید.

امیدواریم که این دستورالعمل‌ها برای طراحی آشپزخانه شما راهکار کاملی باشند!

 

– نورپردازی صحیح در طراحی داخلی آشپزخانه ایرانی

نورپردازی را می‌توان یکی از اصول بسیار مهم در طراحی داخلی هر فضایی دانست. با نورپردازی مناسب و حرفه‌ای نه تنها محیط آشپزخانه زیباتر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه کارکرد آن نیز بهینه‌تر می‌شود. توجه داشته باشید که بر خلاف دیگر اتاق‌های خانه نور سقفی برای آشپزخانه کافی نخواهد بود؛ دلیل آن نیز مزاحم بودن سایه شما به هنگام کار در آشپزخانه است. منابع روشنایی در آشپزخانه باید به گونه‌ای تنظیم شوند که در جلوی شما قرار گیرند. برای این کار می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به تعبیه لامپ در زیر کابینت اشاره داشت. بهتر است به هنگام طراحی نورپردازی سیستمی منعطف ایجاد کنید تا بتوانید سیستم آشپزخانه را مستقل از دیگر فضاها تنظیم کنید. استفاده از روشنایی‌های ثانویه نیز ایده‌ای عالی برای داشتن آشپزخانه‌ای با طراحی حرفه‌ای است. در این مسیر باید به جهت، شدت، و رنگ نور نیز توجه کافی داشته باشید.

– ایمنی در طراحی داخلی آشپزخانه مدرن کلاسیک

همواره به خاطر داشته باشید که ایمنی بر هر چیزی مقدم است. برای آنکه آشپزخانه‌ای ایمن داشته باشید بهتر است طراحی را به گونه‌ای انجام دهید که از مکان پخت و پز بتوان به راحتی حیات پشتی را مشاهده کرد. همچنین بهتر است به دیگر نکات ایمنی نیز توجه داشته باشید؛ به طور مثال بهتر است از کانتر گرد و کفپوش‌های ضدلغزش استفاده کنید. علاوه بر این اگر در خانه فرزندی دارید بهتر است اجاق گاز و فر را در ارتفاعی قرار دهید که کودکان نتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. بدین ترتیب حوادث و سوختگی‌های احتمالی به حداقل رسیده و محیطی امن‌تر خواهید داشت.

 

– کفپوش در طراحی داخلی آشپزخانه

از جمله نکات مهم دیگر که باید در طراحی داخلی آشپزخانه به آن توجه شود استفاده از کفپوش‌های مناسب است. بهتر است برای آشپزخانه از کفپوش‌های ضدلغزش استفاده شود تا ایمنی بیش‌تر باشد علاوه بر این نگهداری از این نوع کفپوش‌ها آسان‌تر نیز خواهد بود. بسیاری از افراد ممکن است به استفاده از کفپوش‌های چوبی در آشپزخانه علاقه داشته باشند؛ اما توجه داشته باشید که این نوع کفپوش‌ها در برخورد با یخچال، سینک، و گاز زودتر فرسوده شده و زیبایی خود را از دست می‌دهند. استفاده از سنگ‌های طبیعی و سخت نیز می‌تواند ایده‌ای عالی باشد و احساس زمینی و خاکی بودن در آشپزخانه ایجاد کند. این نوع کفپوش‌ها از مقاومت مناسبی نیز برخوردار هستند.

 

– تهویه هوا در طراحی داخلی آشپزخانه کاربردی

از دیگر نکات بسیار مهمی که باید در طراحی فضای داخلی آشپزخانه به آن توجه داشته باشید تهویه مناسب هوا است. به دلیل طبخ و آماده‌سازی غذا در آشپزخانه، معمولاً در این محیط بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. بهتر است از یک هود مناسب و قدرتمند استفاده کنید تا بوی غذا به بیرون هدایت شده و هوای محیط داخل آشپزخانه تازه شود. از هودی استفاده کنید که کم‌صدا و بهینه باشد.

 – منابع انرژی در طراحی داخلی آشپزخانه کوچک

داشتن منابع انرژی کافی برای تمام تجهیزات و ابزار موجود در آشپزخانه از دیگر مسائلی است که باید مورد توجه طراح داخلی باشد. متاسفانه برخی از افراد پس از اجرای طرح مورد نظر خود متوجه می‌شوند که خروجی گاز یا پریز برق به اندازه مورد نیاز برای تجهیزات آشپزخانه وجود ندارد. علاوه بر این تجهیزات بزرگ باید به دقت اندازه‌گیری شوند تا به راحتی در فضاهای مورد نظر جای گیرند. به طور مثال اگر فضای کافی برای ماشین ظرفشویی وجود نداشته باشد، به شلنگ‌ها فشار آمده و مایعات به درستی هدایت پیدا نمی‌کنند.

– اهمیت رنگ مناسب در زیبایی آشپزخانه

یک آشپزخانه‌ی رنگارنگ‌تر می‌تواند الهام‌بخش شما باشد و روحیه شما را تا حد زیادی بالا ببرد – در اتاقی که برای دوستان و خانواده آشپزی می‌کنید و وقت خود را می‌گذرانید، داشتن فضایی که باعث ایجاد انگیزه و الهام‌بخشی می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 ۱۰ روش استفاده از رنگ در ایجاد یک آشپزخانه هیجان‌انگیز :

 1. فضای پشتی

فضای پشت اجاق گاز، سینک ظرفشویی و صفحات پیشخوان شما اغلب فراموش می‌شود. رنگی کردن این قسمت در آشپزخانه‌ای که رنگ آن خنثی است، راهی زیبا برای افزودن رنگ به آشپزخانه می‌باشد. استفاده از رنگ‌های روشن مانند قرمز یا زرد (یا برای افراد محتاط‌تر – آبی روشن یا بنفش اسطوخودوس) یک نقطه کانونی اصلی را ایجاد می‌کند و می‌تواند تا آنجا که دوست دارید پررنگ یا کمرنگ باشد.

 1. کابینت

رنگ‌آمیزی کابینت راهی جذاب برای افزودن رنگ به آشپزخانه‌ی شما است. هر چه رنگ روشن‌تر باشد، بیشتر برجسته شده و جلب توجه می‌کند و کابینت‌ها بیشتر به نقطه کانونی اتاق تبدیل می‌شوند. اگر کابینت‌های روشن‌تری را انتخاب می‌کنید، بهتر است بقیه‌ی آشپزخانه را خنثی نگه دارید تا در رنگ غرق نشوید.

 1. داخل کابینت‌ها

اگر ایده رنگ آمیزی کل کابینت‌ها کمی دلهره‌آور به نظر می‌رسد، رنگ‌آمیزی فضای داخلی کابینت راهی ظریف برای معرفی رنگ است. برای کابینت‌هایی با درب‌های شیشه‌ای، می‌توان فضای داخلی رنگارنگی را ایجاد کرد، اما برای درب‌های توپر، داشتن یک فضای داخلی روشن می‌تواند یک شگفتی دلپذیر باشد.

 1. جزیره

اگر آشپزخانه شما جزیره دارد، برای افزودن رنگ ایده‌آل است. رنگ‌آمیزی جزیره به رنگ زغال اخته‌ای یا سرمه‌ای رنگ جالبی به آشپزخانه می‌بخشد، در حالی که ظاهری جاودانه را حفظ کرده و از رنگ‌بندی خنثی دور نمی‌شوید.

 1. دیوارهای برجسته (رنگی)

افزودن دیوار برجسته یکی از رایج‌ترین روش‌های استفاده از رنگ در آشپزخانه است. رنگی که استفاده می‌کنید تعیین می‌کند که دیوار چقدر تاثیر خواهد گذاشت و چه جوی ایجاد می‌شود. از آنجا که دیوارها را می‌توان به راحتی رنگ‌آمیزی کرد، این گزینه خوبی است.

 1. وسایل

استفاده از وسایل رنگی نیز می‌تواند راهی سرگرم کننده برای ترکیب رنگ در آشپزخانه‌ی شما باشد. برای افرادی که واقعاً به رنگ علاقه دارند، یخچال به سبک یکپارچه‌سازی با رنگ قرمز، آبی یا صورتی (شاید حتی با اجاق گاز مناسب) حس فوق العاده‌ای ایجاد می‌کند. با این حال، وسایل کوچک مانند میکسرهای استند به رنگ‌های زرد یا فیروزه‌ای می‌توانند عنصر کم اهمیت اما شادی را به آشپزخانه‌ی شما اضافه کنند.

 1. لوازم جانبی

اگر نمی‌خواهید الگوی رنگی آشپزخانه‌ی خود را تغییر دهید – یا اگر قادر به ایجاد تغییرات عمده نیستید، لوازم جانبی راهی عالی برای استفاده از رنگ در آشپزخانه است. قرار دادن کاسه‌ها و ظروف به رنگ روشن در قفسه‌ها یک تکنیک کوچک است، اما می‌تواند در پس‌زمینه‌ی سفید یا خنثی تأثیرگذار باشد. اگر شما یک آشپز مشتاق هستید، قرار دادن کتاب‌های آشپزی در فضای باز (و خرید کتاب‌های آشپزی رنگارنگ) یک ویژگی زیبا ایجاد می‌کند، در حالی که مفید است و ذوق و علاقه‌ی شما را به نمایش می‌گذارد.

 1. گل و گیاه

یک روش موقت اما موثر برای استفاده از رنگ در آشپزخانه، تزئین با گیاهان است. گل و گیاه اتاق را درخشان‌تر و پر از شور و زندگی می‌کنند و گلهای بریده شده فقط دو هفته برای شما دوام می آورند، بنابراین گیاهانی که استفاده می کنید می توانند مرتباً تغییر داده شوند تا فضای مورد نظر شما را ایجاد کنند.

 1. هنر

یکی دیگر از روش‌های آسان برای تغییر رنگ در آشپزخانه، آویختن آثار هنری به دیوارها است. هنر می‌تواند از طریق رنگ‌های اصلی درون اثر هنری، سبک و اندازه‌ی بوم، به طور موثر فضای دلخواه شما را ایجاد کند. اگر فضای خالی زیادی روی یکی از دیوارهای خود دارید، یک اثر هنری بزرگ و چشمگیر تأثیرگذار خواهد بود، اما اگر اینطور نباشد، قرار دادن آثار هنری کوچکتر بین کابینت یا تکیه دادن آنها بر روی میز می‌تواند به همان اندازه جذاب باشد.

 1. تخته سیاه

داشتن تخته سیاه در آشپزخانه می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد. می‌توانید از آن برای نوشتن لیست‌ها، یادآوری‌ها یا حتی برای نوشتن پیام‌های محبت‌آمیز برای خانواده‌ی خود استفاده کنید. نوشتن این پیام‌ها با گچ‌های رنگارنگ راهی خانگی برای افزودن رنگ به آشپزخانه شما است. نقاشی روی تخته سیاه نیز برای خانواده‌هایی با فرزندان خردسال که می‌توانند روی تخته نقاشی کنند انتخاب بسیار خوبی است و داشتن تخته‌ای تیره می‌تواند به عنوان یک ویژگی قدرتمند عمل کند.

 

مراحل طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه -مراحل طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه بر کل خانه تأثیر می‌گذارد. بنابراین تعجبی ندارد که صاحبان خانه به راحتی نمی‌توانند آشپزخانه‌ای را طراحی کنند که از نظر زیبایی و بودجه برایشان مناسب باشد. با این حال، مانند بیشتر موارد، بهترین راه برای تعیین نحوه طراحی آشپزخانه این است که آن را به مراحل قابل درک تقسیم کنید. چه به تنهایی و چه با کمک یک طراح حرفه‌ای این کار را انجام دهید، دانستنِ مراحل مورد نیاز برای طراحی آشپزخانه‌ی مورد نظرتان بسیار حائز اهمیت است.

 1. بودجه خود را تنظیم کنید

قبل از اینکه بتوانید به قسمت‌های جالب نحوه طراحی آشپزخانه برسید، باید دقیقاً بدانید که چقدر بودجه دارید. تمام طرح‌های شما برای آشپزخانه‌ی جدید محدود به مقدار پولی است که می‌توانید هزینه کنید، بنابراین به جای اینکه طرح‌ گران قیمتی را تنظیم کنید و بعداً مجبور به تغییر آن شوید، با برنامه‌ریزی بودجه شروع کنید. اگر برخی از قسمت‌های پروژه را خودتان انجام دهید و یا با مواد و لوازمی که در دست دارید کار کنید، می‌توانید کمتر هزینه کنید – مثلاً می‌توانید به جای خرید و نصب کابینت‌های جدید، کابینت‌های موجود خود را رنگ‌آمیزی کنید. دانستن بودجه به شما کمک می‌کند تا اولویت‌های خود را در طول فرآیند طراحی تعیین کنید و همچنین باعث می‌شود زودتر متوجه شوید که کجا می‌خواهید صرفه‌جویی کنید و کجا باید ولخرجی کنید.

 1. ایجاد یک ویژن برد (تابلو آرزوها)

گاهی اوقات سخت‌ترین قسمت در طراحی آشپزخانه، کنار هم قرار دادن تصویری از ظاهرِ آشپزخانه‌ی مورد نظر شما است. بنابراین کاری را که حرفه ای‌ها می‌کنند، انجام دهید و فرآیند طراحی را با جمع‌آوری یک ویژن برد (تابلو آرزوها) آغاز کنید. به هر جایی که ممکن است از طراحی الهام بگیرید، نگاه کنید – وبلاگ‌ها، مجلات و سایت‌هایی مانند اینستاگرام و پینترست فضاهای خوبی برای شروع هستند. سپس هر چیزی که توجه شما را جلب می‌کند برای پروژه آشپزخانه‌ی خود ذخیره کنید، از جمله الگوهای رنگی، وسایل، روکش‌های پیشخوان و موارد دیگر. تمام الهامات ذخیره شده خود را در یک مکان ذخیره کنید تا یک ویژن برد یا تخته آرزوها درست کنید.

مزیت این ویژن برد این است که همیشه می‌توانید وقتی به راهنمایی نیاز دارید به آن بازگردید. در مورد چگونگی طراحی آشپزخانه چیزهای زیادی وجود دارد و به راحتی ممکن است از مسیر منحرف شوید. با داشتن یک ویژن برد، شما همیشه قادر خواهید بود دقیقاً آنچه را که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید جلوی چشمتان داشته باشید.

 1. اولویت‌های خود را تعیین کنید

نحوه طراحی آشپزخانه به همان اندازه که به کاربرد فضا بستگی دارد، ظاهر آن را مشخص می‌کند. آیا لازم است فضایی برای اجاق دو نفره پیدا کنید؟ اجاق هشت شعله می‌خواهید؟ یا یک جزیره؟ آیا می‌خواهید آشپزخانه‌ی شما محلی باشد که افراد برای غذا خوردن در آن جمع شوند یا فقط محلی برای آشپزی باشد؟ هر آنچه در آشپزخانه‌ی خود نیاز دارید نقش بسیار مهمی در طراحی آن ایفا می‌کند، بنابراین به آنچه واقعاً برای شما اهمیت دارد توجه کنید.

 1. کف را طراحی کنید

پلان کف یک نمای چشم پرنده از فضای آشپزخانه به شما ارائه می‌دهد. این پلان بیشتر از اینکه فقط به خود آشپزخانه‌ نگاه کند، فضا را به اجزای تشکیل دهنده‌ی آن تقسیم می‌کند – یعنی تمام ابعاد آن – به طوری که هنگام تعیین مواردی مانند تنظیمات کابینت و اندازه‌ی لوازم، می‌دانید چه چیزی برای کجا مناسب است. برای ساده‌سازی این روند، از نرم‌افزار طراحی آشپزخانه آنلاین مانند Room Sketcher یا SmartDraw استفاده کنید که علاوه بر اطمینان از مقیاس‌بندی و اندازه‌ی مناسب طرح، مراحل مختلف ایجاد یک طرح جامع را نیز طی می‌کند.

 1. پیکربندی برق، گاز و آب را مشخص کنید

پیکربندی تنظیمات برق، گاز و آب را با دقت مشخص کنید و همچنین باید جزئیات کلیدی مانند جایگاه کلیدهای برق را در نظر داشته باشید. اگر با یک پیمانکار حرفه‌ای کار می‌کنید، آزادی عمل بیشتری در مورد آنچه می‌توانید در اینجا تغییر دهید خواهید داشت – البته هزینه اضافی نیز خواهد داشت. اگر تمایل دارید پیکربندی چیدمان را به گونه‌ای انجام دهید که مجبور شوید تعدادی از تنظیمات را در پشت دیوارها نیز انجام دهید، حتماً بلافاصله با یک متخصص تماس بگیرید – اعم از لوله کش، برقکار، یا غیره – به طوری که بدانید چه گزینه‌هایی را در اختیار دارید و چقدر زمان لازم است.

 1. یک تولید کننده کابینت را انتخاب کنید

آشپزخانه‌ها نقطه کانونی خانه هستند. به همین دلیل، منطقی است که از کابینت خود شروع کنید. و از آنجا که تولیدکنندگان از لحاظ قیمت، سبک و سایز موجودی خود با هم فرق دارند، این کار می‌تواند به شما کمک کند گزینه‌های خود را محدود کرده و ابتدا به یک تولید کننده‌ی خاص بسنده کنید و سپس خود را به آنچه ارائه می‌دهند محدود کنید.

 1. پیشخوان‌ها را انتخاب کنید

پیشخوان‌های آشپزخانه چیزی فراتر از ظاهر هستند. به طور مثال، مرمر مرسوم و مد روز است و عالی به نظر می‌رسد، اما متخلخل است و به راحتی می‌تواند لکه هایی روی خود ایجاد کند (کوارتز محکم‌تر است و اگر این ظاهر مورد نظر شما باشد، راه بهتری است). سبکی را انتخاب کنید که با رویکرد کلی طراحی شما در اتاق مطابقت داشته باشد و همچنین در صورت کاربرد از دوام کافی برخوردار باشد.

بر خلاف کابینت‌ها، می‌توانید به جای شروع کار با سازنده، آنچه را که می‌خواهید از نظر پیشخوان انتخاب کنید و از آنجا خارج شوید. اکثر پیشخوان‌ها بر اساس ابعاد آشپزخانه شخصی شما ساخته می‌شوند.

 1. لوازم و مکان آنها را انتخاب کنید

لوازم خانگی شما بعد از کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، ویژگی مهم بعدی است که باید به آن توجه کنید. به عنوان یک قاعده کلی، ایده خوبی است که برای تمام لوازم خود با یک سازنده و سبک یکسان کار کنید – این به تداوم زیبایی فضا کمک می‌کند. اگر می‌خواهید لوازم تولیدکنندگان مختلف را با هم مخلوط کرده و مطابقت دهید، اما سعی کنید گزینه‌های طراحی خود را ساده کنید تا همه چیز با هم مطابقت داشته باشد (برای مثال یا تمام لوازم از جنس فولاد ضد زنگ باشد یا همه مشکی باشد).

در مورد وسایلی که انتخاب می‌کنید بسیار فکر کنید، زیرا برخلاف سایر ویژگی‌ها مانند پیشخوان یا کفپوش، لوازم واقعاً باید کار خاصی را انجام دهند و آن را به خوبی انجام دهند. اطمینان حاصل کنید که اندازه وسایل مورد نیاز خود را به دقت انتخاب کرده‌اید.

 1. حرکت آخر

پس از انتخاب اقلام بزرگ، می‌توانید روی هر چیز دیگری، از جمله لوازم جانبی، کفپوش و دیوارها و/یا پشت اجاق گاز کار کنید. عاقلانه است که این جزئیات را تا انتها در نظر داشته باشید زیرا آنها زمینه را برای کل طراحی آماده می‌کنند. آنها همچنین مواردی هستند که احتمالاً نباید اولویت اصلی بودجه‌ی شما باشند.

برای اینکه بدانید چگونه آشپزخانه را طراحی کنید، نیازی نیست که یک متخصص طراحی حرفه‌ای باشید. با رعایت مراحل فوق، باید بتوانید به یک طراحی آشپزخانه خیره کننده و منسجم با بودجه‌ی کافی و متناسب با نیازهای خود دست پیدا کنید.

تماس با پشتیبان آشینه در واتساپ