آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است که به صورت روزانه توسط تمام اعضای خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل هم طراحی داخلی این محیط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته طراحی داخلی آشپزخانه می‌تواند کاری استرس‌زا و وقت‌گیر باشد. علاوه بر این اصول و نکات تخصصی زیادی هستند که باید در مسیر طراحی به آن‌ها توجه داشته باشید تا در نهایت محیطی کاربردی و در عین حال جذاب و زیبا داشته باشید. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که برای این کار به یک متخصص طراح داخلی حاذق و باتجربه مراجعه کنید. در طراحی داخلی مسائلی فنی در نظر گرفته می‌شوند تا بتوان از محیط حداکثر استفاده را داشت.

آشپزخانه به دلیل آنکه محل طبخ و آماده‌سازی غذا است باید هوشمندانه و حرفه‌ای طراحی شود تا آشپز بتواند به راحتی و با سرعت تمام کارهای مورد نظر خود را انجام داده و با شلوغی و ازدحام مواجه نشود. از جمله این موارد می‌توان به تعبیه فضای کافی برای ذخیره‌سازی مواد و وسایل، استفاده از کفپوش‌های مناسب، ایمنی، و نورپردازی صحیح و حرفه‌ای اشاره داشت. در ادامه قصد داریم به بررسی بیش‌تر نکات طلایی برای طراحی فضای داخلی آشپزخانه بپردازیم. با استودیو آشینه همراه شوید

طراحی دکوراسیون داخلی منازل ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه منازل ایرانی

آشپزخانه‌های ایرانی به دلیل ذوق و سلیقه‌ی ایرانی‌ها بسیار جذاب و دلنشین هستند. از جمله عوامل موثر در زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های ایرانی، نحوه چیدمان لوازم، تناسب و هماهنگی رنگ‌های موجود در آشپزخانه، مدل کابینت‌ها و غیره است. کابینت‌ها از لوازم ضروری در آشپزخانه‌های ایرانی محسوب می‌شوند.

کابینت‌های ام دی اف، گلاس، چوبی و یا طرح چوب از جمله شیک‌ترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های ایرانی هستند. همچنین طریقه چیدمان لوازم آشپزخانه با دقت بالایی صورت می‌گیرد. نورپردازی نیز یک گزینه مهم در دکوراسیون هر آشپزخانه‌‌ای است.

 

بازسازی آشپزخانه های قدیمی

بازسازی بنا یعنی مراحلی که تغییرات کلی و یا جزئی را در ساختمان ایجاد می‌کند. بازسازی آشپزخانه اولین گام در بازسازی منزل است. آشپزخانه قلب خانه است، جایی که هر خانم خانه‌داری بیشترین زمان خود را در آنجا سپری می‌کند. به همین دلیل باید تغییر و تحولی عظیم در دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه ایجاد شود.

در صورتی که بازسازی آشپزخانه به طور کاملاً حرفه‌ای و با استانداردهای بالایی توسط یک شرکت معماری داخلی معتبر و حرفه‌ای اجرا شود، هم خانه دلبازتر می‌شود و هم ارزش ملک بالاتر می‌رود. درنتیجه، بازسازی آشپزخانه مستلزم پول، زمان و تلاش زیاد و از همه مهمتر یک گروه حرفه‌ای است. بازسازی آشپزخانه باعث زیبایی خارق‌العاده‌ی کل منزل می‌شود.

برای تغییر دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه، طراح در ابتدا باید فضاهای مورد نیاز را شناسایی کرده و بر روی ساخت آنها تمرکز کند. در آشپزخانه‌های قدیمی‌تر، معمولاً فضاهایی وجود دارد که چندان قابل استفاده نیست. در صورت افزایش تعداد افراد خانواده، باید فضاهای جدیدی در آشپزخانه ایجاد شود. با بازسازی آشپزخانه، تمام وسایلی که قدیمی و بلااستفاده شده‌اند و فقط فضای آشپزخانه را اشغال کرده‌اند، برداشته شده و روح تازه‌ای در فضا دمیده خواهد شد.

بازسازی آشپرخانه قدیمی

فضای ذخیره‌سازی در طراحی داخلی آشپزخانه لوکس

آشپزخانه محلی برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و تجهیزات پخت و پز و آماده‌سازی و طبخ غذا است. واضح است که در این محل باید وسایل و ابزار زیادی را نگه دارید. بسیاری از افراد با طراحی نامناسب محیط داخلی آشپزخانه، با فضای کم برای ذخیره کردن وسایل خود مواجه می‌شوند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که به هنگام بازسازی یا طراحی داخلی این محیط، از ایده‌های به روز و خلاقانه برای تعبیه مکان‌هایی برای ذخیره‌سازی مواد و ابزارهای مختلف استفاده کنید. در دسترس بودن این مکان‌ها با توجه به ماده یا ابزار ذخیره شده نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ایجاد فضاهای مناسب برای ذخیره‌سازی در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند مشکل‌تر و چالشی‌تر باشد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در این مسیر از کمک یک متخصص طراح داخلی کمک بگیرید.

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

عوامل متعددی در محاسبه‌ی هزینه طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر می‌گذارند. درست است که تورم جاری در کشور ایران بر هزینه‌ی طراحی داخلی منزل تأثیر می‌گذارد، اما به خاطر شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و رکود اقتصادی حاصل از آن، ممکن است هزینه‌های خدماتی مانند طراحی داخلی کمی کاهش پیدا کند و یا حداقل افزایش نداشته باشد. به هر حال، از مهمترین عواملی که بر قیمت طراحی نما و دکوراسیون داخلی تأثیر می‌گذارند، می‌توان به تعداد خدمات برای اجرای طرح مثل نصب پارکت، کاغذ دیواری و پرده‌های جدید، نوع و جنس خدمات مثل قیمت کاغذ دیواری و حجم کار اشاره کرد. هزینه طراحی داخلی منزل شاید در ابتدای کار بالا باشد ولی می‌توانید به کمک افراد متخصص و باتجربه در این زمینه، دکوراسیون منزلتان را آنطور که دوست دارید بچینید. اگر بتوانید به کمک یک کادر مجرب از بروز اشتباهات در طراحی داخلی جلوگیری کنید، می‌توانید از هزینه‌ اضافی جلوگیری کنید.

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه
طراحی داخلی آشپزخانه - نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه که باید رعایت کنید

نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه که باید رعایت کنید

 برای «طراحی داخلی آشپزخانه خود» باید نکات اساسی زیر را رعایت کنید.

      فضاهای کاری متفاوتی که در آشپزخانه نیاز دارید.
      چیدمان پیشخوان‌ها در طرح کلی آشپرخانه.
      موادی که برای روکش آشپزخانه، پیشخوان، کابینت، کف و غیره استفاده می‌شود.
      چقدر فضای ذخیره‌سازی در آشپزخانه مورد نیاز است؟
      چقدر نور برای آشپزخانه‌ی شما لازم است؟
      معیارهای تهویه آشپزخانه.
      نکات ایمنی که هنگام آشپزی در آشپزخانه باید رعایت کنید!
      ابعاد حیاتی ضروری تا بتوانید به راحتی در آشپزخانه حرکت کنید.
      فضای کافی برای انجام سایر فعالیت‌های آشپزخانه.

اصول چیدمان آشپزخانه

هر آشپزخانه‌‌ای شکل و ظاهر منحصر به فردی دارد اما به‌ طور معمول یکی از شش چیدمان زیر برای آشپزخانه استفاده می‌شود:

 ۱- آشپزخانه خطی

ساده‌ترین چیدمان آشپزخانه به شکل خطی یا تک‌دیواره است. در این نوع چیدمان، کابینت‌ها و اجزای مختلف آشپزخانه همگی در امتداد یک خط قرار می‌گیرند. یکی از مزایای این نوع چیدمان این است که فضای باز کافی برای استفاده از میز ناهارخوری وجود دارد.

 ۲- آشپزخانه L شکل

در یک آشپزخانه L شکل یا دو دیواره، وسایل و کابینت‌ها با زاویه ۹۰ درجه چیده می‌شوند. به دلیل اینکه این نوع آشپزخانه‌ در گوشه‌ی خانه قرار دارد، فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

 ۳- آشپزخانه U شکل

در یک آشپزخانه U شکل یا سه دیواره، بخشی از چیدمان در مقابل هم قرار می‌گیرد. معمولاً در این نوع آشپزخانه، پیشخوان فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و ورودی آشپزخانه دارای یک راه ورود و خروج است.

 ۴- آشپزخانه G شکل

آشپزخانه G شبیه طرح L است، اما فرق آن این است که در آشپزخانه G شکل، پیشخوان به عنوان ضلع چهارم به اضلاع دیگر اضافه می‌گردد.

 ۵- چیدمان جزیره‌ای

جزیره برای آشپزخانه‌های بزرگ به راحتی اجرا می‌شود. یک کابینت جزیره نه تنها دکوراسیون مدرنی را ایجاد می‌کند، بلکه فضای کافی‌ را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

تماس با پشتیبان آشینه