طراحی داخلی سرویس بهداشتی

طراحی داخلی یکی از مهارت‌هایی است که زیرمجموعه‌ای از معماری داخلی محسوب می‌شود. در این حرفه به عملکرد و کاربرد محیط در کنار زیبایی و جذابیت توجه می‌شود. با توجه به این تعریف واضح است که هر محیطی به طراحی داخلی مناسب و حرفه‌ای احتیاج دارد. از جمله بخش‌های مهم هر خانه که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت سرویس بهداشتی و حمام است. کوچک بودن متراژ سرویس بهداشتی در بسیاری از خانه‌ها از جمله چالش‌هایی است که می‌تواند طراحی داخلی آن را مشکل کند. اما با استفاده از تکنیک‌های مناسب و کمی خلاقیت می‌توانید ظاهر سرویس بهداشتی و حمام را به کلی دگرگون کنید.

در طراحی داخلی سرویس بهداشتی سعی می‌شود علاوه بر زیبایی و جذابیت بصری، به عملکرد فضا و هدف آن نیز توجه شود. از جمله نکات حائز اهمیت در این زمینه می‌توان به وجود تهویه مناسب، نورپردازی حرفه‌ای و همچنین استفاده از متریال مقاوم در مقابل رطوبت اشاره داشت. در این مقاله به بررسی بیش‌تر این موضوع خواهیم پرداخت. با استودیو آشینه همراه شوید.

طراحی داخلی سرویس بهداشتی از چه جهت اهمیت دارد؟

سرویس بهداشتی یکی از بخش‌های ضروری و لازم در هر خانه است که باید به ظاهر و عملکرد آن به میزان کافی توجه شود. متاسفانه برخی از افراد به دلیل آنکه این محیط کم‌تر در دید مهمانان است به ظاهر و طراحی مناسب آن توجه کافی نشان نمی‌دهند. گاهی ضعف در طراحی داخلی نه تنها موجب نامطلوب بودن ظاهر فضا می‌شود، بلکه می‌تواند در عملکرد محیط نیز تداخل ایجاد کند. سرویس بهداشتی علاوه بر ظاهر، از نظر عملکرد نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. اما با وجود اهمیتی که طراحی این فضا دارد، چالش‌های زیادی نیز برای طراحی داخلی آن وجود دارد.

یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های مهم کوچک بودن فضای سرویس بهداشتی و حمام به واسطه تغییر در سبک زندگی و کوچک شدن متراژ خانه‌ها است. کوچک بودن فضای سرویس بهداشتی می‌تواند مشکلات زیادی را برای تعبیه مکانی مناسب جهت قرار دادن وسایل و ابزار مختلف ایجاد کند. اما بهتر است بدانید که این مشکل می‌تواند با کمی خلاقیت به راحتی حل شده و این خلاقیت حتی می‌تواند موجب زیباتر شدن فضا هم بشود. طراحی مناسب فضای سرویس بهداشتی می‌تواند تکمیل‌کننده طراحی داخلی خانه شما باشد.

نکات طلایی طراحی داخلی سرویس بهداشتی

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که مفهوم طراحی داخلی با طراحی دکوراسیون متفاوت است. در طراحی دکوراسیون به ظاهر و محل قرار دادن المان‌ها و وسایل گوناگون با هدف افزایش زیبایی بصری در محیط توجه می‌شود. این در حالی است که طراحی داخلی بیش‌تر بر روی مسائل فنی تمرکز دارد. طراحی داخلی را می‌توان مفهومی میان معماری داخلی و طراحی دکوراسیون دانست که علاوه بر ظاهر و زیبایی به کاربرد و عملکرد نیز توجه می‌کند. با استفاده از خدمات طراحی داخلی حرفه‌ای می‌توانید مطمئن باشید که از تمام پتانسیل محیط به طور کامل استفاده شده و فضا به بهینه‌ترین شکل ممکن طراحی می‌شود.

با توجه به اینکه در طراحی داخلی باید عوامل و فاکتورهای زیادی در نظر گرفته شوند، شخصی که این وظیفه را بر عهده دارد باید در زمینه‌های مختلفی مهارت و دانش عمیق داشته باشد. به همین دلیل هم بهتر است کار طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام خود را به تیمی متخصص و باتجربه بسپارید تا از مطلوب بودن نتیجه نهایی اطمینان کافی داشته باشید. در ادامه برخی از نکاتی را بررسی می‌کنیم که در طراحی محیط داخلی سرویس بهداشتی حائز اهمیت هستند:

تهویه مناسب در سرویس بهداشتی

تهویه مطبوع را می‌توان یکی از مهم‌ترین مسائلی دانست که باید در طراحی سرویس بهداشتی و حمام به آن توجه شود. به طور قطع هیچکس تمایل به حضور در محیطی با بوی ناخوشایند یا هوای گرفته را ندارد. توجه کافی به تهویه مطبوع و استفاده از ابزار مناسب در این مسیر می‌تواند فضای سرویس بهداشتی را در جهت هدف خود بهینه‌تر کند. دستگاه تهویه باید با توجه به متراژ سرویس بهداشتی اندازه و قدرت مناسبی داشته و در جای صحیح قرار گیرد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

نورپردازی مناسب اصلی‌ترین ویژگی یک طراحی داخلی مناسب

نورپردازی از دیگر نکات مهمی است که باید در طراحی سرویس بهداشتی به آن توجه داشت. منابع نور باید در جای درستی قرار گیرند تا بهترین نتیجه را در پی داشته باشند. علاوه بر این رنگ، زاویه تابش و شدت نور نیز باید به دقت و متناسب با نقشه محیط و اجزای داخل آن تعیین شوند. مکان قرارگیری آینه‌ها نیز باید با نورپردازی محیط هماهنگ باشد.

استفاده از متریال مقاوم در طراحی داخلی سرویس بهداشتی

وسایلی که در سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرند به دلیل تماس مداوم با رطوبت و آب باید از مقاومت کافی برخوردار باشند. به طور مثال کمد و شلف‌های دیواری باید از متریال مناسب ساخته شده باشند تا به مرور زمان فرسوده نشوند. علاوه بر این کاشی‌های مورد استفاده در دیوار و کف نیز باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا به مرور زمان دچار آسیب نشده و همانند روز اول باقی بمانند.

استفاده از وسایل مناسب در سرویس بهداشتی

نکته دیگری که باید در طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام به آن توجه داشته باشید استفاده از وسایل با کیفیت بالا در مکان مناسب است. به طور مثال روشویی و وان حمام باید از کیفیت بالایی برخودار باشند و اندازه آن‌ها نیز باید با توجه به متراژ و محیط سرویس بهداشتی و حمام انتخاب شود. مکان قرارگیری این تجیهزات نیز باید به درستی و با در نظر گرفتن نقشه سرویس بهداشتی تعیین شود تا در نهایت هماهنگی مناسبی ایجاد شده و محیط به درستی بهینه‌سازی شود.

خلاصه طراحی داخلی سرویس بهداشتی

همانطور که در استودیو آشینه خواندید، سرویس بهداشتی از جمله بخش‌های خانه است که بسیاری از افراد به دلیل آنکه کم‌تر در دید مهمانان است نسبت به طراحی داخلی آن توجه کافی ندارند. این در حالی است که این محیط نه تنها از نظر عملکرد، بلکه از نظر زیبایی نیز اهمیت بالایی دارد. با طراحی داخلی سرویس بهداشتی می‌توان به خوبی از پتانسیل‌های محیط استفاده کرده و آن را بهینه‌سازی کرد. در طراحی داخلی علاوه بر عملکرد به ظاهر و هماهنگی بصری نیز توجه می‌شود. از جمله نکاتی که باید در این مسیر مورد توجه قرار گیرند می‌توان به نورپردازی و تهویه مناسب، و همچنین استفاده از وسایل، تجهیزات و متریال‌های باکیفیت و مقاوم اشاره داشت. در طراحی داخلی محیط سرویس بهداشتی باید عوامل زیادی در نظر گرفته شوند، به همین دلیل هم توصیه می‌شود که برای این کار از کمک متخصصان باتجربه در این زمینه استفاده کنید.
 
 
 
 
 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.
تماس با پشتیبان آشینه